SOIH obilježio posebno značajne datume
13.12.2016.

SOIH obilježio posebno značajne datume

Dana 13. prosinca 2016. godine na Tribini Grada Zagreba SOIH je održavanjem Okruglog stola obilježio 13. prosinac povodom 10 godina obilježavanja usvajanja Konvencije o pravima osoba s invaliditetom u Općoj skupštini UN, a istodobno i dva posebno značajna datuma za osobe s invaliditetom – 3. prosinac - Međunarodni dan osoba s invaliditetom i 10. prosinac – Međunarodni dan ljudskih prava. Bila je to i prigoda da se održi Okrugli stol o temi „Nulta tolerancija prema nasilju“ na kojem su predstavljeni rezultati Kampanje „16 dana aktivizma“.

Nakon što je Marica Mirić pozdravila sudionike Okruglog stola, Anka Slonjšak, pravobraniteljica za osobe s invaliditetom, prikazala je položaj žena s invaliditetom kroz Izvješća rada pravobraniteljice te istaknula kako su djevojke i žene s invaliditetom izloženije nasilju navodeći poražavajuće statističke podatke. Smatra da je nužno da se prevencija usmjeri na edukaciju i osnaživanje žena s invaliditetom, kao i potrebu da skloništa i savjetovališta moraju biti pristupačna. Za kvalitetniji rad i usluge te bolju podršku potrebno je provoditi istraživanja, voditi statistiku, osigurati nadzorni mehanizam te pružiti podršku ženama žrtvama nasilja uz pomoć nadležnih tijela i organizacija civilnog društva.

Višnja Fortuna, pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom Grada Zagreba, istaknula je važnost partnerstva kroz koje Ured podržava sve aktivnosti SOIH- a u skladu s Konvencijom o pravima osoba s invaliditetom. Navela je da je u Zagrebačkoj strategiji izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom u razdoblju od 2016. do 2020. osobita pažnja posvećena sprječavanju diskriminacije žena s invaliditetom i nasilju kao najtežem obliku kršenja ljudskih prava, navodeći konkretne mjere, od pružanja stručne pravne pomoći, edukacija do raznih kampanja kojima se nastoji senzibilizirati javnost.

Irena Sarta je predstavila rad Ureda za ravnopravnost spolova na prevenciji nasilja nad ženama kroz suradnju sa SOIH-om te sastavljanju prijedloga strateških dokumenata čiji ciljevi uključuju unaprjeđenje i zaštitu prava žena s invaliditetom. Ured kroz nadzor rada različitih tijela traže da u svoje programe uvrste mjere vezane za zaštitu prava žena s invaliditetom. Istaknula je rad Ureda vezanog za nadzor Protokola o postupanju u slučaju seksualnog nasilja pri čemu je važnost stavljena na standardiziranje postupaka i njihovoj sustavnoj primjeni te edukaciji službenih osoba. Napose je naglasila da je nužno da RH ratificira Istambulsku konvenciju.

Štefica Roginić, voditeljica SOIH- SOS telefona za žene s invaliditetom, predstavila je rad SOS telefona te je kroz primjere u praksi napravila usporedbu s europskim podacima. Navela je poteškoće s kojima se susreću žene s invaliditetom žrtve nasilja, tko su najčešći počinitelji nasilja i koje vrste nasilja se najčešće događaju, kao i načine na koje im se pruža potpora. Pružena potpora nije samo u osnaživanju i pomaganju da žene žrtve nasilja donesu najbolju odluku za sebe i svoju obitelji kako bi napustile nasilnika nego to često bude i pravna pomoć, objašnjavanje i upućivanje, odlazak s osobom u rješavanje drugih procedura i slično. Onoga trenutka kada se osoba odluči napustiti nasilnika često je tek početak mučne borbe koju nije jednostavno sam prolaziti što se moglo i zaključiti kroz navedene primjere žena koje su u takvu borbu krenule.

Sanja Morić, stručna suradnica SOIH-a, predstavila je završne rezultate Kampanje „16 dana aktivizma“ koja se provela, ove godine, u  7 gradova RH (Karlovac, Ogulin, Koprivnica, Krapina, Križevci, Kutina i Zagreb) te obuhvatila i ruralna područja (Krnjak). 

Ove godine po prvi put Kampanja je provedena u Hrvatskom saboru dijeljenjem bijelih vrpci, koju su nosili na reverima hrvatski zastupnici, u znak podrške sprječavanju nasilja nad ženama. Ovaj iznimni doprinos realizirala je saborska zastupnica Ljubica Lukačić koja je i sama članica SOIH mreže žena s invaliditetom. 

Tijekom Kampanje podijeljeno je: 5250 bijelih vrpci, 3750 letaka članu obitelji radi sprječavanja rodno uvjetovanog nasilja, 658 razglednica u dječjim vrtićima koje su očevi potpisali kao „MUŠKO NE NASILJE NAD ŽENAMA“. Putem Kampanje senzibilizirano je preko 100 000 građana.

Marica Mirić, predstavila je prigodne datume, obilježavanje 10 godina Konvencije o pravima osoba s invaliditetom koja svoj početak duguje pokretu neovisnog življenja započetog šezdesetih godina koji je sve više jačao te je 1981. proglašena Godina osoba s invaliditetom, 1982. – 1983. Desetljećem osoba s invaliditetom koje je urodilo donošenjem Standardnih pravila o izjednačavanju mogućnosti osoba s invaliditetom koja nisu u cijelosti ispunila svoj cilj jer nisu bila obvezna za države te je Svjetski pokret osoba s invaliditetom krenuo u donošenje novog snažnijeg dokumenta čiji je prvi nacrt objavljen 2004. i SOIH ga je preveo i promovirao povodom 3. prosinca 2004. u Vukovaru, a 13. prosinca 2006. Ujedinjeni narodi usvojili su Konvenciju koja postaje obavezujući dokument za zemlje koje su je ratificirale i sa zadovoljstvom je istaknuto da je već od 192 zemalje njih 168 ratificirao Konvenciju. Od EU zemalja jedino Irska nije ratificirala Konvenciju, međutim poseban doprinos značaju i vrijednosti Konvencije dala je Europska unija kao zajednica država koja je ratificirala Konvenciju 2010. godine. 10 godina obilježavanje Konvencije prilika je da se istakne da je Odbor UN ocijenio napredak RH u primjeni i donio Preporuke koje RH mora ispuniti do 2021. godine kad podnosi ponovno Izvješće UN-u. Stoga se 10. obljetnica u pokretu osoba s invaliditetom smatra početkom pune implementacije Preporuka UN koje su i uvrštene u Nacionalnu strategiju izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom u razdoblju od 2016. – 2020.

Međunarodni dan osoba s invaliditetom – 3. prosinac obilježava se od 1993. godine kada je Komisija za ljudska prava UN-a pozvala zemlje članice na obilježavanje tog datuma s ciljem postizanja jednakosti u ostvarivanju ljudskih prava i sudjelovanju osoba s invaliditetom u društvu.

Budući da je Konvencija najsnažniji dokument koji garantira ljudska prava osobama s invaliditetom posebno je naglašen i 10. prosinac – Međunarodni dan ljudskih prava kako bi se spriječile postojeće razlike utemeljene na diskriminaciji i predrasudama i stvorilo društvo jednakih mogućnosti za sve. Izlaganje je završila citatom visokog predstavnika UN-a Zeid Ra'ad Al – Husseina „ Vrijeme je da ustanemo za ljudska prava. Nema akcije koja je premala: ma gdje bili možete učiniti razliku. Zajedno ustanimo za više humanosti“.

Fotografije možete pogledati u galeriji ili na linku: 

http://www.soih.hr/soih-foto-galerije-detaljno/kampanja-16-dana-aktivizma-2016

http://www.soih.hr/soih-foto-galerije-detaljno/okrugli-stol-nulta-tolerancija-prema-nasilju