Rana intervencija u djetinjstvu
04.06.2016.

Rana intervencija u djetinjstvu

Na Simpoziju o ranoj intervenciji u djetinjstvu koji je u Osijeku održala Hrvatska udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu - HURID sa 4 partnera tema je bila "Pedijatrijska zaštita i druge usluge u ranoj intervenciji - kako ih povezati?". Nakon prikaza temaTimska skrb o neurorizičnom djetetu po otpustu iz bolnice, Genetički bolesno dijete - mogućnosti praćenja i liječenja, Salutogeni rpistup ranoj intervenciji u nedonoščadi, Što čini ranu intervenciju učinkovitom?, (Pseudo)znanstveni pristupi u ranoj intervenciji, Prevencija i intervencija u obitelji provedena je opsežna rasprava u kojoj su sudjelovali stručnjaci svih profila od neonataloga do rehabilitatora. Zaključeno je da rana intervencija u RH zahtjeva sustavan pristup i jasno definiranu interdisciplinarnu povezanost koja će omogućiti njezinoj učinkovitosti. SOIH posebno veseli što je temu Izazovi rane intervencije u primarnoj zdravstvenoj zaštiti predstavila Zdenka Konjarik, pedijatrica i predsjednica Udruge za pomoć osobama s teškoćama u razvoju "Neven" Đakovo, a u ime SOIH-a na skupu i u raspravi sudjelovala je Marica Mirić.

Značaj rane intervencije istaknut je u Alternativnom izvješću SOIH-a i partnera, a također u Zaključnim zapažanjima i Preporukama Odbora UN o pravima osoba s invaliditetom vezano za članak 26. u kojim se navodi da se "poduzmu mjere kojima se osiguravaju usluga rane intervencije svoj djeci s teškoćama u razvoju".

Na prvom razgovoru koji su predstavnici SOIH-a i HSS održali sa Ministricom socijalne politike i mladih dogovoreno je da će se nakon mapiranja socijalnih usluga nakon čega će se utvrditi postojeći pružatelji usluga te potrebe na području cijele RH.