
INKLUZIVNOST U KULTURI
Kao predstavnice SOIH-a zajedno sa svojim najmlađima imale smo zadovoljstvo gledati predstavu koja pomiče granice. Predstavu koja nije nastala po zadatku nego po ideji i želji da se stvori nešto što je inkluzivno i da se pokaže da kultura može plesti najsuptilnije niti inkluzivnosti. Asocijacija na Andersenovo „Ružno pače“ nije slučajna, ali je poticajna da se još s većom znatiželjom pogleda „Tužno pače“. I kako se kaže uistinu je vrijedilo!
Naime, „Tužno pače“ jedinstvena je predstava u kojoj su vrlo impresivno spojena dva teatralna načina izražavanja – govorni i tjelesni do tolike mjere da je iznimno zanimljiva djetetu od tri godine, ali i svakoj odrasloj osobi.
Kao nenametljiv oblik izražavanja iskorišten je znakovni jezik u svom poetskom pokretu i sjedinjen s izgovorenim riječima i prikazom sudbine malog pačeta koja kao i umjetnost koja je dočarava ne ostaje u tuzi nego šalje snažne poruke, a njegova okolina ga razumijeva svako na svoj, ali na vrlo prihvatljiv način.
Predstava je nastala kroz projekt „Znak jednakosti“ Udruge za djecu i mlade Novi svijet i Teatar na Trešnjevci Centra za kulturu Trešnjevka.
Tekst je napisala Simona Dimitrov Palatinuš, a režirao Vedran Komerički te realizirali glumci Tena Pataky i Filip Sever. Predstavu preporučujemo svim dobnim skupinama kako bi osjetili inkluzivnost u snažnoj poruci jedne prekrasno sinkronizirane priče.