PRIOPĆENJE ZA MEDIJE
23.03.2023.

PRIOPĆENJE ZA MEDIJE

Povodom upućivanja Nacrta prijedloga Zakona o osobnoj asistenciji u saborsku proceduru SOIH je dana 23. ožujka održao Konferenciju za medije s koje je upućen sljedeći tekst: 

„Zakon o osobnoj asistenciji rezultat je dugogodišnje borbe udruga za veća prava osoba s invaliditetom“, Mirić

Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske održala je Konferenciju za medije na temu Nacrta prijedloga Zakona o osobnoj asistenciji koji je na jučerašnjoj sjednici Vlade usvojen te koji se upućuje u saborsku proceduru.

Zajednica, koja okuplja 15 saveza i OSVIT kao mrežu zaštitnih radionica, bila je članica Radne skupine za izradu  Nacrta prijedloga Zakona. Izrazili su zadovoljstvo donošenjem ovog Zakona i nadu da će isti čim prije stupiti na snagu.

 „Zakon o osobnoj asistenciji rezultat je dugogodišnje borbe udruga za veća prava osoba s invaliditetom. Svi mi koji se godinama bavimo ovom tematikom, bilo provodeći uslugu ili educirajući voditelje, korisnike i osobne asistente, svjesni smo da je ovaj Zakon veliki iskorak. Osobni asistent, komunikacijski posrednik, videći pratitelj i pomoćnik u nastavi postaju zakonsko pravo, što nemaju definirano mnoge države u Uniji. Njime se značajno povećava broj korisnika  i raste broj sati koji su na raspolaganju korisnicima, a koji će usluge imati dostupne prema svojim potrebama  kroz fleksibilno radno vrijeme – tako i vikendom“ izjavila je Marica Mirić, predsjednica Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske te poručila kako udruge očekuju da se propišu jasni zdravstveni i socijalni kriteriji za stjecanje prava na osobnog asistenta kroz individualizirani pristup korisniku, kao što je praksa u susjednoj Sloveniji.

Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske iskazala je zadovoljstvo brisanjem zapreka za korištenje usluge za osobe na liječenju i boravku u inozemstvu do 30 dana, te mirovanje prava do 6 mjeseci. Kao zapreka ukinut je i sklopljen ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju.

Ukinuti su cenzusi, a sukladno Zakonu o socijalnoj skrbi korisnici sudjeluju u plaćanju usluge osobne asistencije. Ukoliko koriste uslugu temeljem rješenja Zavoda nisu dužni sudjelovati u plaćanju cijene usluge, ako su im prihodi niži od prosječne neto plaće isplaćene u RH u prethodnoj godini. Plaćaju 1% ukoliko su im prihodi viši od prosječne neto plaće isplaćene u RH u prethodnoj godini, a 2% cijene usluge ukoliko su mu prihodi viši od dvije prosječne neto plaće isplaćene u RH u prethodnoj godini. Također se uređuje da se u iznos prihoda kojima je korisnik dužan sudjelovati u plaćanju cijene usluge osobne asistencije ne uračunavaju naknade u sustavu socijalne skrbi koje se ostvaruju temeljem invaliditeta, kao što ni zakonski obveznik uzdržavanja ne sudjeluje u plaćanju cijene usluge.

S obzirom na tržište rada osobnu asistenciju može pružati „fizička osoba“, što uključuje i studente ne samo radnike.

Usuglašeno je da će nacrti svih pravilnika biti pripremljeni do stupanja na snagu Zakona i biti upućeni u e-savjetovanje čim se Zakon donese.

Od posebnog je značaja za pokret osoba s invaliditetom uspostava Liste procjene potreba čime se usluga uistinu individualizira.

Ono što smatramo značajnom novinom je da je u Zakon uvrštena i podrška tijekom odgojno-obrazovnog procesa.

Na konferenciji za medije pozvani su predstavnici saveza i udruga.