Europski tjedan mobilnosti ukazao na značaj dijeljenja zajedničkih javnih prostora
Svake godine od 16. do 22. rujna obilježava se Europski tjedan mobilnosti (ETM), inicijativa usmjerena na promicanje održivih načina kretanja i organizacije javnih prostora. Ovogodišnja tema, “Zajednički javni prostori”, stavlja poseban naglasak na važnost dobro organiziranih urbanih prostora poput ulica, trgova i šetališta, čija poboljšanja mogu značajno pridonijeti kvaliteti života, sigurnosti, smanjenju buke i zagađenja zraka.
Radi naglašavanja koliko je za osobe s invaliditetom važno racionalno dijeljenje javnih prostora koji uvažavaju sve skupine građana, SOIH je u suradnji sa Savezom gluhih i nagluhih grada Zagreba, Udrugom slijepih Zagreb, Zajednicom spinalno ozlijeđenih (SOZ), Udrugom za autizam Zagreb (UAZ) i Društvom distrofičara Zagreb (DDZ) proveo edukaciju vozača ZET-a o specifičnostima komunikacije i postupanja, te tehnikama vožnje i sigurnosnim aspektima.
Dana 17. rujna edukacije su održane u autobusnom pogonu Podsused te tramvajskom pogonu Trešnjevka, dok je 18. rujna provedena edukacija vozača autobusa i vozača specijalnih vozila u autobusnom pogonu Dubrava.
SOIH će udrugama grada Zagreba uputiti prijedloge vozača ZET-a vezane za osobe s motoričkim teškoćama koje koriste pomagala, kao što su štake ili hodalice, da obavezno sjednu prilikom vožnje, a ukoliko im je potrebna pomoć prilikom ustajanja da se obrate vozaču pri ulasku. Ovakvo postupanje smanjit će broj nezgoda. Još jednom, potaknut će se osobe s invaliditetom da prijevoz čekaju neposredno uz oznaku stajališta i da obavezno ulaze na prva vrata. Poželjno je da s vozačem iskomuniciraju na kojoj stanici izlaze.
Vozači ističu teškoću podizanja preklopne rampe zbog prljavštine te je dogovoreno da se ZET-u uputi prijedlog za izradu priručnog alata kojim će se moći rampa podizati.
SOIH je naglasio da način komuniciranja s putnicima putem displaya nije zadovoljavajući jer bi trebao imati i barem nekoliko obavijesti na engleskom jeziku.
Prilikom edukacije istaknuto je da udruge i savezi dobivaju iznimno mali broj pitanja vezanih za postupanje vozača, ali također nema niti pitanja koja ZET naglašava kao teškoće s kojima se suočavaju vozači. Svi sudionici su naglasili važnost ovakvih edukacija, koje su pridonijele boljoj komunikaciji i razumijevanju, smanjenju broja pogrešaka u svakodnevnoj praksi te stvaranju inkluzivne mobilnosti.