
Zašto osobe s invaliditetom nisu među prioritetima za testiranje i cijepljenje protiv COVID-19?
Europska Komisija je u listopadu u Komunikaciji o dodatnim mjerama odgovora na COVID-19 utvrdila konkretne mjere za jačanje pripravnosti i mjere odgovora na koronavirus diljem Europske unije. Prema navedenoj Komunikaciji, ključna područja za primjenu mjera su :
- poboljšanje protoka informacija kako bi se omogućilo informirano donošenje odluka
- učinkovitije i brže testiranje
- potpuno iskorištavanje aplikacija za prekogranično praćenje kontakata i upozoravanje
- učinkovito cijepljenje
- učinkovita komunikacija s građanima
- osiguravanje osnovnih zaliha
- olakšavanje sigurnog putovanja
- proširenje primjene zelenih traka
Navedene mjere donesene su uoči sastanka europskih čelnika o koordinaciji borbe protiv pandemije koji se održao 29. listopada 2020. putem videokonferencije. Čelnici su tom prigodom istaknuli četiri glavna područja za razvoj suradnje po pitanju cjepiva, a to su:
- pravedna raspodjela među državama članicama
- kriteriji za određivanje prioritetnih skupina
- logistički izazovi i ograničenja te
- komunikacija u vezi s cjepivima
Europski forum osoba s invaliditetom ističe da se u Komunikaciji o dodatnim mjerama odgovora na COVID-19 osobe s invaliditetom ne spominju u poglavlju koje se odnosi na strategije i uvođenje cjepiva protiv COVID-19, a također su u potpunosti isključene u preporukama vezanim za testiranje. EDF se protivi strategiji cijepljenja koja isključuje osobe s invaliditetom i njihovu mrežu podrške te opravdano postavlja sljedeća pitanja: Zašto osobe s invaliditetom i njihova mreža podrške nisu identificirani kao prioritetna skupina za cijepljenje? Zašto njegovatelji, tumači i pratitelji osoba s invaliditetom nemaju prioritet? Zašto osobni asistenti i osobe koje rade u službama za podršku osobama s invaliditetom nisu identificirani kao radnici koji se ne mogu fizički distancirati?
EDF je u Otvorenom pismu pozvao Europsku komisiju, Parlament i Vijeće da uključe osobe s invaliditetom i njihove reprezentativne organizacije u planiranje strategija cijepljenja, ističući da se osobama s invaliditetom i njihovoj mreži podrške treba dati prioritetni pristup sigurnim i pouzdanim cjepivima i to besplatno, kad budu dostupni. Otvoreno pismo Yannisa Vardakastanisa, predsjednika EDF-a možete pročitati ovdje.