Uređaj koji čita misli
07.12.2015.

Uređaj koji čita misli

Riječani su osmislili uređaj koji uz pomoć algoritama očitava moždane signale, prepoznaje aktivnosti koje smo zamislili, izgovara riječi umjesto korisnika te pomiče i predmete. 

Indijac Guruprasad Madhale Jadav (27), u sklopu doktorata na Tehničkom fakultetu u Rijeci  radi na uređaju koji će mnogim teško oboljelim promjeniti život. 

- Želio sam napraviti nešto humano i pomoći ljudima koji zbog svoje bolesti ne mogu komunicirati s okolinom - rekao je Indijac, inače hrvatski zet. Prof. dr. sc. Miroslav Vrankić, Guruprasadov mentor, pojasnio je princip rada uređaja i rekao da je dovoljno na glavu prisloniti elektrode koje očitavaju moždane signale, a sustav na temelju tih mjerenja shvati želi li čovjek pomaknuti neki predmet u lijevo, u desno, naprijed ili natrag. Isto tako, snagom volje moći će se upravljati i bespilotnom letjelicom ili dječjim igračkama na baterije.

- Projekt bismo mogli završiti u roku od dvije godine budemo li osigurali njegovo financiranje. Nadam se da ćemo uspjeti u tome i pomoći ljudima koji ne vide, ne govore i potpuno su nepokretni - rekao je profesor Vrankić uz kojega na projektu radi i prof. dr. sc. Saša Vlahinić. Svjesni su da je pred njima težak posao, no na to gledaju kao na svojevrsni izazov.

- Opremu imamo, ali najvažniji dio posla skriva se u šumi signala u kojoj moramo prepoznati korisne informacije i iskoristiti ih najbolje što znamo - dodao je Vrankić. Uređaj će prvenstveno biti namijenjen bolnicama i specijalnim ustanovama koje rade s neurološkim pacijentima kao i obiteljima čiji su članovi teški neurološki bolesnici.

Vrankić napominje kako su u toku prijave za testiranje uređaja, pa moli sve one koji žele sudjelovati u tome da mu se što prije jave na riječki Tehnički fakultet.

- Svi oni koji znaju nekoga s invaliditetom zbog kojega ne mogu govoriti i izreći svoje misli, osjećaje, želje i potrebe neka se slobodno jave na telefonski broj 051 651 441 - rekao je profesor Vrankić.