Predstavljanje rezultata Kampanje 16 dana aktivizma
10.12.2015.

Predstavljanje rezultata Kampanje 16 dana aktivizma

Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske – SOIH organizirala je 10. prosinca 2015. godine na Tribini Grada Zagreba, Okrugli stol povodom 3. prosinca - Međunarodnog dana osoba s invaliditetom i završetka Kampanje „16 dana aktivizma“. Pozdravne riječi okupljenima je uputio Zorislav Bobuš, predsjednik SOIH-a, te je najavio skoru izradu Nacionalne strategije izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom za razdoblje od 2016. do 2020. godine. Ujedno je istaknuo i potrebu izrade županijskih i gradskih strategija koje je potrebno uskladiti s odredbama Konvencije UN o pravima osoba s invaliditetom. U svjetlu ovogodišnjeg Međunarodnog dana osoba s invaliditetom koji je posvećen inkluziji, odnosno uključivanju i osnaživanju osoba s invaliditetom, osobito osoba s nevidljivim vrstama invaliditeta, u društvo i razvoj, predsjednik SOIH-a je podsjetio da je pristupačnost i dalje gorući problem u Republici Hrvatskoj koji je potrebno hitno rješavati jer direktno utječe na pitanja osoba s invaliditetom poput obrazovanja, zapošljavanja, pristupa pravosuđu, zdravstvenim i socijalnim uslugama, i slično. Osim toga, naglasio je važnost rane intervencije i prepoznavanja teškoća koje mogu uzrokovati invaliditet te je podsjetio kako su žene s invaliditetom trostruko diskriminirane i često su izložene višestrukom nasilju, zbog čega je provođenje kampanja poput ove od izrazite važnosti.

Ravnateljica Vladinog Ureda za ravnopravnost spolova Helena Štimac Radin predstavila je ediciju o rodno uvjetovanom nasilju „Što učiniti ako te netko povrijedi ili ti čini loše?“ koja je napisana u formatu jednostavnom za čitanje (easy read) i da je tekst popraćen sličicama, pristupačna je djeci i osobama s intelektualnim teškoćama. Ediciju je izdao Human Rights Watch u ožujku 2015. godine, a SOIH ju je preveo i tiskao u 500 primjeraka te će ju distribuirati Hrvatskom savezu osoba s intelektualnim teškoćama, a bit će dostupna i na web stranicama SOIH-a i Ureda za ravnopravnost spolova.. Cilj ove edicije je informirati žrtve nasilja kako bi znale prepoznati sve oblike nasilja te ih osnažiti da potraže pomoć pružanjem informacija o tome gdje i kako to mogu učiniti. Ravnateljica je pozvala medije na značajnije praćenje osoba s invaliditetom, te je istaknula kako je u izradi nova Nacionalna strategija za ravnopravnost spolova 2016. – 2020. u kojoj će posebno biti izdvojene mjere za žene s invaliditetom.

Marija Mustač, načelnica odjela za zaštitu osoba s invaliditetom Ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom Grada Zagreba govorila je o položaju žena s invaliditetom i socijalnoj politici Grada Zagreba. U izlaganju je naglasila kako je u tijeku priprema nove Zagrebačke strategije izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom za razdoblje od 2016. – 2020. godine u koju će po prvi put biti uključeno posebno poglavlje o nasilju nad ženama s invaliditetom, što je u skladu s odredbama Konvencije UN o pravima osoba s invaliditetom i Nacionalnom strategijom izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom.

U nastavku izlaganja Kristina Brkljača, socijalna radnicu u SOIH-u, predstavila je rezultate kampanje „16 dana aktivizma“ koju SOIH tradicionalno svake godine provodi od 25. studenog - Međunarodnog dana borbe protiv nasilja do 10. prosinca - Međunarodnog dana ljudskih prava s ciljem podizanja svijesti šire javnosti o problematici i potrebi sprječavanja nasilja nad ženama s invaliditetom. Kampanja se petu godinu za redom provodila u partnerstvu s Gradom Zagrebom, Uredom za ravnopravnost spolova Vlade RH i Uredom za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade RH. Ove godine u Kampanju je bilo uključeno 16 gradova u Republici Hrvatskoj. Nošenjem bijele vrpce na reverima muškarci su simbolično pružili podršku borbi protiv nasilja nad ženama, posebice djevojkama i ženama s invaliditetom te se ujedno i obvezali kako neće počiniti, opravdavati ili prešutjeti nasilje. Posebna pozornost pridala se mladićima u srednjim školama kako bi se među njima potaknula razmišljanja o neopravdanosti svih vrsta nasilja pa tako i rodno uvjetovanog nasilja. Djeci predškolske dobi dijelile su se razglednice na kojima piše 'Moj tata osuđuje nasilje! Zato potpisuje NE nasilju nad ženama', putem kojih se kod djece utjecalo na razvoj svijesti o štetnosti nasilničkog ponašanja od najranije životne dobi, a ujedno se potaknulo očeve da vlastitim primjerom kroz odgoj djeci usade svijest o ravnopravnosti spolova.

Nakon Okruglog stola, održana je konferencija za novinare na kojoj je članica Predsjedništva SOIH-a Marica Mirić predstavila dugo očekivani Prijedlog Direktive Europskog parlamenta i Vijeća o usklađivanju zakona, propisa i upravnih odredbi država članica u pogledu zahtjeva pristupačnosti proizvoda i usluga, poznatijeg kao Europski zakon o pristupačnosti (EAA), koji je nakon višegodišnjih obećanja konačno objavljen 2. prosinca 2015. godine, dana koji će ostati upisan u anale pokreta osoba s invaliditetom.