Održan XXI. hrvatski simpozij osoba s invaliditetom s međunarodnim sudjelovanjem
19.10.2016.

Održan XXI. hrvatski simpozij osoba s invaliditetom s međunarodnim sudjelovanjem

XXI. tradicionalni Simpozij SOIH-a okupio preko 250 predstavnika i gotovo svi su  aktivno sudjelovali.

U organizaciji SOIH-a, Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom i Grada Zagreba pod pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović, Ministarstva socijalne politike i mladih i Grada Zagreba održan je najveći do sada Simpozij osoba s invaliditetom s međunarodnim sudjelovanjem.

U uvodnom izlaganju predsjednik SOIH-a, dr. Zorislav Bobuš pozdravio je sve nazočne. Naglasio je da su ključne teme Simpozija inkluzivni dodatak bez kojega nema izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom, rana intervencija za koju su u Republici Hrvatskoj postavljeni temelji, ali je nužno izraditi protokole njezina provođenja i uspostaviti sustav te gorući problem financiranja udruga i saveza osoba s invaliditetom koje će garantirati njihovu održivost jer vrlo često udruge predstavljaju jedino mjesto socijalnog uključivanja osoba s invaliditetom. Zapošljavanje će biti tema jer je ono preduvjet dignitetnom životu osobe s invaliditetom i potpunom uključivanju u život zajednice. Svake godine jedna od tema su žene s invaliditetom budući je porast nasilja, posebice onoga u obitelji, zabilježen i u skupini žena s invaliditetom. Dr. Zorislav Bobuš je istaknuo da sukladno Konvenciji UN osobe  s invaliditetom moraju biti uključene u svim fazama pripreme i donošenja odluka.

Sudionike Simpozija pozdravila je dr.sc. Željka Martinović, izaslanica ministrice rada i mirovinskog sustava, Marinka Bakula Anđelić, u ime Grada Zagreba, a Simpozij je otvorila Bernardica Juretić, ministrica socijalne politike i mladih. Svi sudionici aklamacijski su pozdravili ponovni izbor Anke Slonjšak kao pravobraniteljice za osobe s invaliditetom.

Podršku radu Simpozija pružili su predstavnici Svjetske organizacije osoba s invaliditetom – DPI, Europskog foruma osoba s invaliditetom – EDF i Europskog udruženja organizacija osoba s neuromuskularnim bolestima – EAMDA. U svom izlaganju Jean Luc-Simone govoreći o sudjelovanju osoba s invaliditetom u svim aktivnostima posebno je istaknuo potrebu primjene čl.4 i čl.33 Konvencije UN o pravima osoba s invaliditetom. Pierre Gyselinck predstavio je prijedlog buduće primjene modela direktnog financiranja usluge osobne asistencije dodjelom sredstava korisnicima koji će Flandrija uvesti do 2020. godine kao i poteškoće koje taj pristup izaziva. Giampiero Grifo potaknuo je na razmišljanje o rješavanju pitanja kod prirodnih katastrofa i humanitarnih kriznih stanja, u kojima će osobe s invaliditetom imati uvjete za sudjelovanje i evakuaciju. Boris Šuštarić prikazao je iskustvo Slovenije u sustavnom financiranju organizacija osoba s invaliditetom. Seksualno zlostavljanje žena s invaliditetom je jedna od tema u kojoj je posebno istaknuta poveznica s odnosnim člancima KPOSI, a što je predstavljeno kroz pročitano izlaganje Dinah Radtke.

Najveću pozornost izazvala je tema Osobni pomagači kao izazov – perspektive sustava i perspektive korisnika.

Perspektive sustava Ministarstva socijalne politike i mladih predstavila je Zvjezdana Bogdanović, načelnica Sektora za politike za osobe s invaliditetom i odrasle osobe, i odgovorila na sva pitanja vrlo poticajne diskusije, posebno vezane za Projekt ESF „Širenje usluge osobne asistencije za osobe s invaliditetom“. Teško je bilo donijeti zaključke jer Simpoziju nisu nazočili predstavnici  Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta kao niti predstavnici Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Ocijenjeno je da je projekt ESF najteže provesti, unatoč tome što se, u pravilu, radi o pružanju samo jedne socijalne usluge, koja je kroz veći raniji projekt Ministarstva socijalne politike i mladih bila dobro definirana i detaljno razrađena. Poteškoće su: što postoje još uvijek udruge koje nisu dobile odgovor na Zahtjev za nadoknadom sredstava 1 (ZNS1), a i s ostalim odgovorima se kasni više mjeseci; u brojnim udrugama voditelji projekata ispred HZZ-a mijenjani su četiri i više puta; dostavljanje dokumentacije sveo se na puko administriranje u kojem svaki koordinator traži drugačije podatke pa čak i one koji nisu ugovorom predviđeni. Posebno je istaknut problem nepravodobnog raspisivanja novog natječaja koji bi korisnicima usluge osobne asistencije garantirao kontinuitet usluge, njima i njihovim obiteljima bolju kvalitetu života, a osobnim asistentima nastavak zaposlenja.

Jedini način da se to premosti jest da nadležno ministarstvo udrugama za prijelazno razdoblje uplati sredstva za financiranje usluge koja bi udruge vratile neposredno po uplati kroz novi projekt ESF. Što se tiče natječaja istaknuto je da  bi dobnu granicu za korisnike od 65 godina trebalo ukinuti jer je životni vijek produljen i mnoge osobe s invaliditetom se nisu imale mogućnost ranije uključiti u korištenje ove usluge; neprihvatljivo je postavljati drugoj rizičnoj skupini – osobnim asistentima uvjete da se zapošljavaju iz određenih dobnih skupina; da bi trebalo provesti edukaciju voditelja provedbenih tijela jer su brojne teškoće nastale zbog nepoznavanja suštine usluge osobne asistencije; da je uslugu nužno profilirati u pravo osobe, a ne da se to pravo ostvaruje projektom, posebice ne ovakvim koji ne osigurava sigurno i kontinuirano financiranje. Na Simpoziju je jednoglasno zaključeno da se traži hitan sastanak s nadleženim tijelima (MSPM, MRMS i HZZ) i imenovana je skupina koja će predstavljati zahtjeve korisnika.

Pokret osoba s invaliditetom jedinstven u stavu da je daljnja provedba projekta osobnog asistenta pod dosadašnjim uvjetima neprihvatljiva jer dovodi u pitanje provedbu projekta i stavlja u nepovoljan položaj udruge osoba s invaliditetom.

Razmatrana su i pitanja razumne prilagodbe, predstavljen je Europski stup socijalnih prava o kojem se provodi rasprava u EU i Zakon o stečaju potrošača.

XXI. simpozij po broju sudionika nadmašio je sve prethodne i pokazao da su teme bile od velikog interesa za sudionike te će ostati zapamćen po snažnoj poruci koja će odrediti budućnost osoba s invaliditetom u Hrvatskoj, a to jest da osobe s invaliditetom imaju znanje, volju i mogućnost za promjenu politika i sudjelovanje u stvaranju inkluzivnog društva. Hrvatski pokret osoba s invaliditetom će snažno i nepokolebljivo ustrajati da se poruke sa Simpozija provodu u cijelosti.

Dio možete pogledati i na sljedećem linku, na 22. minuti:

http://www.hrt.hr/enz/dnevnik/356637/

Foto galeriju možete pogledati na:

http://www.soih.hr/soih-foto-galerije-detaljno/xxi-hrvatski-simpozij-osoba-s-invaliditetom-s-medunarodnim-sudjelovanjem