Konferencija žene u svijetu rada
09.12.2015.

Konferencija žene u svijetu rada

U Kući Europe u Zagrebu, dana 9.12.2015. održana je konferencija Žene u svijetu rada: Razvoj poduzetničke inicijative i modela zapošljavanja kao dio programa Aktivno za socijalnu sigurnost i jednake mogućnosti u svijetu rada. Pogram socijalnih usluga u Gradu Zagrebu, Koprivničko križevačkoj županiji, Požeško slavonskoj županiji i krapinsko zagorskoj županiji  kroz edukaciju, umrežavanje i promociju pružanja socijalnih usluga provodi  CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje u partnerstvu sa  Udrugom  žena Hera Križevci i Cetrom za podršku i razvoj civilnog društva „DELFIN“.

Prvim panelom Prilika za žene poduzetnice i one koje to tek žele postati moderirala je Sanja Cesar, CESI.

Dr.sc. Mirela Alpeza , direktorica CEPOR-a (Centra za politiku razvoja malih i srednjih poduzeća poduzetništva) iznijela je jasni prikaz Strategije razvoja poduzetništva žena u Republici Hrvatskoj, gdje 53.9% nezaposlenih čine žene. Neke od strukturalnih prepreka su obrazovni izbor žena, tradicionalni pogledi na ulogu žena i nedostatak podrške.

U okvirima projekta izrađeno je mapiranje socijalnih usluga vezanih uz pomoć pri zapošljavanju koje provode različite udruge, organizacije i lokalne vlasti kroz analizu dokumenata i provođenje fokusnih grupa diskusija, a čije rezultate je predstavila Nina Očko, suradnica na programu Socijalna pravda i jednake mogućnosti (SOS telefon).

Ivana Šimek, rukovoditeljica Odsjeka za rad s poslodavcima, Hrvatski zavod za zapošljavanje prikazala je poražavajuću statistiku da je nezaposlenost žena zadnjih 60. godina ista, a razlog tome je u neusklađenosti obiteljskog i poslovnog života. Još uvijek živimo u svijetu gdje postoje predrasude o ženama poduzetnicama,  gdje se žene školuju, ali tradicionalno odabiru krive smjerova obrazovanja i gdje žene nemaju samopoštovanja jer su konstantno suočene sa diskriminacijom.

Republika Hrvatska je jedna od rijetkih zemalja koja ima Strategiju razvoja poduzetništva žena i obveza primjene načela rodne jednakosti nije novina, ali novo plansko razdoblje EU 2014. – 2020. zahtijeva prilagodbu postojećeg dokumenta. Članstvo Republike Hrvatske u Europskoj uniji obvezuje na primjenu javnih politika EU među kojima su i one kojima se promiče ravnopravnost između muškaraca i žena, jednake mogućnosti i nediskriminacija, uključujući pristup osobama s invaliditetom. 

Helena Štimac Radin, ravnateljica Ureda za ravnopravnost spolova Vlada Republike Hrvatske jedna je od začetnica ideje o Strategiji razvoja poduzetništva žena. Predstavila je  Nacionalnu politiku o ravnopravnosti spolova 2016.-2020. s radnom skupinom od 23 žene u kojoj će se uz ostalo zagovarati mogućnost fleksibilnog radnog vremena.

Drugim Panelom Mreže podrške za žene poduzetnice moderirala je Anamarija Tkalčec iz CESI i na njemu su predstavljeni rezultati projekta AKTIVNO .

Projekt Aktivno za socijalnu sigurnost i jednake mogućnosti u svijetu rada ima za cilj osnažiti  partnerske organizacije za pružanje socijalnih usluga i unaprijediti provedbu programa socijalnih usluga u Gradu Zagrebu, Koprivničko križevačkoj županiji, Požeško slavonskoj županiji i Krapinsko zagorskoj županiji kroz edukaciju, osnaživanje, umrežavanje, i promociju pružanja socijalnih usluga.

U svrhu jačanja kapaciteta partnerskih organizacija na područjima  4 županije  proveden je  osmodnevni trening Mentorstvo i osnaživanje kapaciteta partnera a u svrhu pružanja kvalitetne usluge vođenja i mentorskog rada sa korisnicama programa socijalnih usluga te dvodnevni trening iz Poslovnog coachinga. CESI je partnerskim organizacijama pružio edukaciju Programa BADGE – Savjetovanje i trening za žene poduzetnice koji se sastoji od 4 modula/radionice za dugotrajno nezaposlene žene a koje žele pokrenuti svoj posao ili aktivnije pristupiti traženju posla. 

Na Panelu su svoje projekte predstavile Ivana Matić, osnivačica i izvršna direktorica Women in Adria i Višnja Mrakovčić Supek, stručnjakinja za projekte iz Europske banke za obnovu i razvoj s projektom EBRD Program za žene poduzetnice.