
DICOO još jedanput pokazao značaj međunarodne kooperacije
Projektni tim SOIH-a sudjelovao je na završnom treningu koji je od 6. do 14. listopada održan u Ostuniju, Italija. U okviru završnog treninga svim sudionicima dodijeljeni su certifikati u okviru Erasmus+ “Disability, Inclusion, Cooperation: first Mediterranean Vocational Training School for Inclusive Cooperation for People with and without Disabilities - DICOO1” (RIDS).
Nakon Prvog treninga provedenog u Tunisu i Drugi je okupio predstavnike osoba s invaliditetom zemalja partnera na projektu Italije, Tunisa, Maroka i Hrvatske. Već pri samom susretu pokazalo se da je boravak u Tunisu pokazao punu opravdanost i povezanost delegacija koje su se družile i komunicirale kao dugogodišnji prijatelji. Upravo primijenjene tehnike utemeljene na principima Konvencije o pravima osoba s invaliditetom i Ludo pedagogije dovele su da se potvrdi nužnost kooperacije koja je
razvijena na principima inkluzivnosti.
SOIH izražava posebnu zahvalnost organizatorima koji su ovom projektu dali i novu dimenziju jer se u Ostuniju istovremeno održavao i Festival međunarodne suradnje s kojim se vrlo usko povezao boravak delegacije u okviru DICOO projekta.
Pokazalo se kako rasprava o novom pristupu invaliditetu kroz Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom utemeljena na ljudskim pravima ima snažan utjecaj na uklanjanjediskriminacije i promicanje jednakih mogućnosti i potiče sudjelovanje i kooperaciju. Poseban doprinos razumijevanju principa dali su voditelji svojim izlaganjima te sudionici koji su međusobno razmijenili bogata iskustva za unapređenje znanja o Konvenciji UN o pravima osoba s invaliditetom, inkluzivnoj suradnji, upravljanju hitnim projektima, djelovanje udruga osoba s invaliditetom, peer counselling, trening na temu pristupačnosti, sposobnosti učinkovite i inkluzivne komunikacije u različitim
kontekstima, uključivi dizajn, terenske posjete s analizom problema, potreba i razvojnih mogućnosti područja s obzirom na pristupačnost, uključujući pristupačni turizam, dok su kroz Festival sudionici sudjelovali u temama socio-ekonomske inkluzije osoba s invaliditetom, inkluzivnog obrazovanja i strukovnog osposobljavanja,inkluzivne umjetnosti, dvostruke i višestruke diskriminacije, pristupa zdravlju i inkluzivnom zdravlju zajednice, statistici, prikupljanju i analizi podataka o invaliditetu, inkluzivnom sportu i brojne druge. Svi predstavnici hrvatske delegacije prikazali su specifična područja kojima se bave i odgovorili na brojna pitanja.
Naučeno i doživljeno poslužit će za rad za daljnje unapređenje kvalitete življenja osoba s invaliditetom.