Priopćenje sa sastanka u MSPM
19.05.2016.

Priopćenje sa sastanka u MSPM

Gđa Bernardica Juretić, ministrica socijalne politike i mladih dana 13. 5. 2016. primila je izaslanstvo Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske  i Hrvatskog saveza slijepih (Maricu Mirić, Vojina Perića, Mandu Knežević, Lovorku Horvatić i dr. sc. Kristiana Turkalja).

Sastanak je bio posvećen pronalaženju sustavnog i održivog rješenja za financiranje udruga osoba s invaliditetom, inkluzivnom dodatku za osobe s invaliditetom te ranoj intervenciji.  Predstavnici Saveza ukazali su da postojeće uređenje dovodi do nesigurnosti i neizvjesnosti funkcioniranja udruga osoba s invaliditetom, a što je posebice došlo do izražaja prilikom nedavnog donošenja Uredbe o kriterijima za utvrđivanje korisnika i načina raspodjele dijela prihoda od igara na sreću za 2016. godinu, a kojom prilikom su smanjena sredstva za razvoj civilnoga društva iz kojih se ujedno financiraju savezi i udruge osoba s invaliditetom. Predstavnici Saveza su istaknuli da udruge osoba s invaliditetom pružaju socijalne usluge osobama s invaliditetom. Te odgovornosti na njih su prenesene od strane države, stoga ove udruge treba različito tretirati u odnosu na ostatak udruga civilnog društva. Posebice što osobe s invaliditetom niz prava ostvaruju upravo preko svojih udruga. Predstavnici Saveza zatražili su donošenje posebnog zakona kojim bi se na sustavan način uredilo pitanje financiranja udruga osoba s invaliditetom. Na sastanku je prepoznat problem održivog financiranja udruga osoba s invaliditetom te je dogovoreno da će Savezi Ministarstvu u najkraćem roku dostaviti konkretne prijedloge održivog načina financiranja institucionalne potpore što nužno ne podrazumijeva donošenje zakona.

Vezano za inkluzivni dodatak, Ministarstvo je izvijestilo da radi na razlučivanju socijalnih naknada za koje će se tražiti imovinski cenzus u odnosu na statusne naknade. Istaknuto je da se osobe s invaliditetom ne može tretirati kao socijalne slučajeve te da bi se upravo ovakvim razdvajanjem naknada stvorio prostor za rješavanjem inkluzivnog dodatka. Predstavnici Saveza istaknuli su da je svrha navedene naknade pokriće troškova svakodnevnog življenja uslijed invaliditeta. 

Predstavnici saveza istaknuli su da je doplatak za pomoć i njegu od 350/500 kn mjesečno ispod svake razine i najniži u Europi.

U odnosu na problematiku rane intervencije, najavljeno je mapiranje socijalnih usluga, a time i usluge rane intervencije kako bi se utvrdili postojeći pružatelji ali i potrebe na području cijele RH te nastavio intenzivan rad na ovom važnom pitanju.

Predstavnici Ministarstva najavili su skoro otvaranje natječaja za osiguravanje usluge osobnog asistenta iz ESF- a (lipanj) te pozvali saveze i udruge osoba s invaliditetom da se na njih jave kako bi ovu uslugu proširili na nove korisnike i osigurali održivost korištenja ove usluge za korisnike koji su već uključeni. Ujedno je najavljeno da Ministarstvo radi na pojednostavljenju procedura za prijavljivanje na natječaje financirane iz Europskog socijalnog fonda.

Predstavnici Saveza zahvalili su se ministrici na razumijevanju i iskazanoj podršci za rješavanje problema s kojima se osobe s invaliditetom susreću u društvu, te su izrazili želju za partnerskim odnosom u rješavanju navedenih problema.