EP i EDF o primjeni Konvencije
29.01.2016.

EP i EDF o primjeni Konvencije

EDF (Europski forum osoba s invaliditetom) je danas prisustvovao javnom savjetovanju Europskog parlamenta o preporukama UN-a o ljudskim pravima Europskoj uniji o boljem promicanju prava 80 milijuna osoba s invaliditetom.

Prošle godine je prvi put u povijesti Odbor UN-a za prava osoba s invaliditetom tražio izvješće Europske unije o radu na usvajanju Konvencije UN-a o pravima osoba  s invaliditetom. Europska unija dobila je preporuke, odnosno završna razmatranja o tome kako poboljšati rad u ovom području sljedećih godina.

Europski parlament izrađuje izvještaj o provedbi Konvencije s posebnim naglaskom na  završna razmatranja UN-a. Izvjestiteljica je zastupnica Europskog parlamenta Helga Stevens (ECR-Europski konzervativci i reformisti, Belgija), a izvješću doprinosi više od 30 zastupnika iz nekoliko odbora stvarajući sveobuhvatan pregled pristupa Europskog parlamenata u provedbi Konvencije. Izvjestiteljica i ostali zastupnici planiraju  konzultacije s dionicima koje će trajati nekoliko mjeseci, uključujući bliske konzultacije s predstavnicima pokreta osoba s invaliditetom. Zastupnice Europskog parlamenta Helga Stevens i Martina Anderson (GUE / NGL- Ujedinjena europska ljevica/ Nordijska zelena ljevica, UK) vodile su javno savjetovanje koje je bilo prilika za otvoreni dijalog zastupnika Europskog parlamenta i predstavnika pokreta osoba s invaliditetom o tome kako Europski parlament može doprinijeti i promicati uspješnu provedbu  završnih razmatranja UN-a.

Dopredsjednica EDF-a Gunta Anca izjavila je da završna razmatranja  Odbora UN-a daju Europskoj uniji snažan mandat da prava osoba s invaliditetom odrede kao prioritet. Naglasila je zahtjeve Odbora UN-a upućene Europskoj uniji da, između ostalog,  procjeni Europsku strategiju za osobe s invaliditetom 2010.-2020. i poveže je s Konvencijom, usvoji snažan i sveobuhvatan Europski zakon o pristupačnosti koji je u skladu s Konvencijom, kao i Direktivu o pristupačnosti javnih internetskih stranica i Direktivu o jednakom postupanju. Podsjetila je da završne napomene uključuju detaljan popis aktivnosti i mjera koje EU treba poduzeti u svim područjima politike, a odnose se na: slobodu kretanja, suzbijanje diskriminacije, samostalan život, obrazovanje, pristup dobrima i uslugama, zapošljavanje, humanitarnu pomoć i međunarodnu suradnju, poslovnu sposobnost, pristup pravosuđu, zdravstvo, sudjelovanje u izborima itd. Zato je važno da su zastupnici iz brojnih povjerenstava Europskog parlamenta uključeni u izvješće Europskog parlamenta i njegovo praćenje.

Gunta Anca također je istaknula važnost aktivnog uključivanja organizacija osoba s invaliditetom u sve politike EU i procese donošenja odluka: "UN je zatražio od EU uspostavljanje strukturiranog dijaloga s osobama s invaliditetom i organizacijama koje ih predstavljaju. To znači da organizacije osoba s invaliditetom trebaju biti smisleno i usko uključene te konzultirati sve europske institucije."

Članovi EDF-a i drugih organizacija civilnog društva i zaklada bili su prisutni na savjetovanju u velikom broju. Iskoristili su priliku da objasne bitne nedostatke u provedbi Konvencije u EU te dali konkretne preporuke zastupnicima Europskog parlamenta o ključnim člancima Konvencije u odnosu na slobodu kretanja, poslovnu sposobnost, političku participaciju, izbjeglice s invaliditetom, jednak pristup pravosuđu, uključivo obrazovanje, jednak pristup prekograničnoj zdravstvenoj skrbi i deinstitucionalizaciju.